Drukarki 3D dla przemysłu

Drukowanie 3D, zaliczane do technik druku przestrzennego to propozycja dla wszystkich właścicieli firm produkcyjnych, które zajmują się wytwarzaniem części do różnego typu maszyn i sprzętów. Coraz więcej przedsiębiorstw i koncernów zostaje unowocześniane o drukarki 3D, pozwalające na korzystanie z tej nowoczesnej techniki wytwórczej. Druk 3D obecny jest już w branżach typowo przemysłowych, branży lotniczej i motoryzacyjnej, kolejnictwie, odlewnictwie, a nawet branżach bliższych zwykłym ludziom takich jak medycyna czy jubilerstwo. Dlaczego?

Zalety korzystania z drukarek 3D w przemyśle

Drukarki 3D dla przemysłu to świetna propozycja z wielu powodów. Już na początku trzeba nadmienić, że korzystanie z techniki takiego druku bardzo usprawnia proces produkcyjny. Druk 3D pozwala na szybkie produkowanie dużej ilości takich samych elementów, a w dodatku na równie szybkie wprowadzanie zmian w produkowanym modelu. Przekłada się to wówczas na efektywność produkcji, ponieważ można wytwarzać więcej części niż dotychczas!

Następną, równie poważną zaletą jest fakt, że wykorzystanie druku 3D nie powoduje strat – wydawać by się mogło to niemożliwe, ale tak w istocie jest. Drukowanie 3D wykorzystuje tzw. technikę przyrostową – polega na nakładaniu warstwami potrzebnego materiału stanowiącego budulec modelu. Dzięki temu zużywa się go tylko tyle, ile jest potrzebne – żadnych nadwyżek. Jest to przeciwieństwo techniki ubytkowej, przy wykorzystaniu której materiał budulcowy jest uszczuplany aż do uzyskania określonego kształtu i formy, co generuje wykorzystywanie większych nakładów budulca, poprzez odrzucanie jego części w procesie produkcyjnym.

Obydwie wyżej wymienione cechy przekładają się na sprawy finansowe – zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku dają pozytywne rezultaty. Dzięki szybszej produkcji drukarki 3D pozwalają zarobić więcej pieniędzy niż standardowe, nieco starsze techniki przy porównaniu tego samego okresu czasowego, natomiast dzięki nie generowaniu strat, technika drukowania 3D pozwala na zaoszczędzenie na materiale budulcowym.

Dodatkowymi, równie ważnymi zaletami korzystania z drukarek 3D w przemyśle jest także łatwość z ich korzystania. Drukarki 3D oferują korzystanie z nich z maksymalnie niskim nakładem pracy, a także wysoką możliwość personalizacji modelu pod konkretną branżę oraz łatwość wprowadzania do niego późniejszych zmian w każdej chwili.

Technika druku 3D okaże się efektywna w przypadku produkcji bardziej detalicznych, jednak dedykowana jest do procesów produkcji masowej.