Druk 3D a przemysł 4.0-o co tutaj chodzi? Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego przemysł 4.0 to nowa normalność a druk 3D powoli wypiera klasyczne linie produkcyjne. Oprócz tego poznasz zastosowania technologii addytywnych (przemysłowego druku przestrzennego).
Czym jest przemysł 4.0?
Jeżeli myślisz, że współczesna produkcja opiera się tylko na skomplikowanej automatyzacji i specjalistycznym oprogramowaniu, to weź smartfona w dłoń. Dzisiaj możesz mieć swoją fabrykę właśnie dzięki temu urządzeniu! Może nie dosłownie, bo nadal technologie przyszłości są kosztowne. Co łączy oba te światy?
- Praca w chmurze obliczeniowej-zarówno Twoje dokumenty w sieci dostępne w telefonie, jak i programy maszyn produkcyjnych korzystają z rozwiązań skalowalnych. Oznacza to, że sprytnie przechowywane i przetwarzane dane dostosowują się do potrzeb.
- Internet rzeczy-to trochę bardziej skomplikowana sprawa. Ujmując najprościej: przykładowo połączenie między Twoim sprzętem a stacją mierzenia stężenia smogu tworzy mały IoT (Internet of Things).
- Dostępność-po wiele technologii przemysłu 4.0 można sięgać już teraz. Tak jak aplikacja w smartfonie, wiele firm udostępnia swoje patenty darmowo.
Dobrze, ale co można wyprodukować, jeżeli posiadasz jedynie telefon dotykowy? Potrzeba oczywiście środków produkcji, czyli maszyn. Z pomocą przychodzi drukowanie 3D, profesjonalnie zwane technologią addytywną. W warunkach domowych możesz tworzyć wiele przedmiotów codziennego użytku.
A co z wielkim przemysłem? Jak oni korzystają z druku przestrzennego?
Jak zastosować druk 3D w przemyśle 4.0?
Czy wiesz, że dzisiejsza kardiochirurgia nie istniałaby bez druku 3D? Od produkcji wielkich maszyn lotniczych, po ekskluzywną biżuterię-tam można znaleźć produkty technologii addytywnych. Gdzie najlepiej się sprawdzają?
Prototyp bez obróbki skrawania
Zanim zostanie wyprodukowana rzecz trzeba stworzyć jej “próbkę”. W lotnictwie tak tworzy się całe zestawy elementów, które przechodzą testy m.in. konstrukcyjne. We wspomnianej kardiochirurgii modele serca pozwalają na naukę początkujących lekarzy.
Personalizacja narzędzi
Dowolność projektowania to kolejna zaleta druku 3D. Można w prosty sposób tworzyć dopasowane przyrządy kontrolne lub skomplikowane narzędzia krańcowe. Wszystko zależy od dwóch czynników: projektu i opłacalności.
Innowacyjny rozwój oprzyrządowania
Przy odpowiednim zespole projektowym można czynić cuda z dotychczasowym sprzętem. Często bez takiego wsparcia dzisiejsi inżynierowie, mechanicy i technicy nie mogliby się obyć. W przypadku awarii szybko i sprawnie można wydrukować brakujące elementy.
Produkcja seryjna nie tylko dla gigantów
Przez otwarte patenty i oszczędność środków produkcji najnowsze technologie nie są zarezerwowane wyłącznie dla największych na rynku. Seryjnie można już produkować nie tylko w skali dużego przedsiębiorstwa. Fenomen drukowanych przyłbic czy części respiratorów w czasach pandemii pokazuje, że nawet w skali mikro można produkować przemysłowo.