Druk trójwymiarowy z dnia na dzień staje się bardziej popularny. Wiadomości traktujące o innowacyjnym wykorzystanie drukarek 3d nie są już tak rzadkie, jak pięć lat temu. Coraz częściej słyszy się, że urządzenia do druku przestrzennego mogą stać się równie ważne co zwykłe drukarki czy skanery. Pomimo że ta metoda na pewno nie znajdzie zastosowania w każdej branży, w wielu obszarach może zrewolucjonizować sposób pracy oraz otworzyć nowe możliwości.
Jak drukarki przestrzenne wykorzystuje się w przemyśle?
Bez wątpienia rewolucyjna metoda druku 3D stwarza nowe możliwości na wielu płaszczyznach pracy. W szeroko pojętym przemyśle najpopularniejszym rozwiązaniem aktualnie jest znaczne uproszczenie prototypownia. Ze względu na dużą dostępność drukarek 3d w porównaniu do zaawansowanych maszyn produkcyjnych, czas potrzebny na wykonanie prototypu skraca się z kilku dni do kilku godzin. Rysunek techniczny wykonany w programie komputerowym, a następnie wydrukowany bezpośrednio przez drukarkę przestrzenną to także oszczędność materiałów, ponieważ cały proces sterowany jest przez komputer, idealnie wyliczający zapotrzebowanie na materiał.
Drugim bardzo popularnym rozwiązaniem, jest inżynieria odwrotna. Charakteryzuje się skanowaniem obiektów za pomocą drukarki 3D celem ich edycji oraz ponownego druku. Przede wszystkim umożliwia to rekonstrukcje i powielanie elementów, dla których nie istnieje żadna baza techniczna ani dokumentacja (np.: zabytkowe części pojazdów), Możliwe jest także tworzenie wiernych kopii obiektów i idealne skanowanie badanej przestrzeni.
Jakie branże najczęściej korzystają z druku 3D?
Przemysłowy druk 3D w największym stopniu został zaadaptowany przez przemysł lotniczy oraz kosmiczny. Możliwość szybkiego prototypownia oraz wytwarzania funkcjonalnych części znacząco przyśpieszyła procesy produkcyjne, pozwalając szybciej rozwijać projekty. W lotnictwie pionierem wykorzystania druku 3d jest produkująca samoloty firma Boeing, która używając tej metody, wytwarza części zapasowe, zapewniając szybsze czasy serwisowania swoich samolotów.
Druk 3D ma ogromne znaczenie w kwestii misji kosmicznych. Pomyślne wdrożenie do masowego użytku materiałów wykonanych technologią druku przestrzennego byłoby kamieniem milowym w rozwoju przemysłu kosmicznego. Uniezależnienie od dostaw produktów oraz możliwość samodzielnego wytworzenia najpotrzebniejszych części zapewniłoby większą niezależność jednostki, oraz efektywniejsze wykonanie powierzonych zadań. Jedno jest pewne, niezależnie od tego, jak szybko druk przestrzenny wyprze tradycyjne rozwiązania, bez wątpienia będzie to w niedalekiej przyszłości.