Przemysłowy druk 3D (nazywany też: drukowaniem przestrzennym) jest jedną z najnowszych, najatrakcyjniejszych i najbardziej dynamicznie rozwijających się technologii druku. Pierwsza drukarka 3D powstała w 1991 roku, kilka lat później zaczęto już drukować w kolorze. W roku 2008 wydrukowano pierwszą protezę, a niespełna 6 lat później przeprowadzono pierwsze drukowanie w kosmosie. Nie jest więc przesadne sformułowanie, że to szybko rozwijająca się technologia, która daje coraz większe możliwości. W praktycznym ujęciu polega ona na wytworzeniu nowego przedmiotu przy wykorzystywaniu wydruku z drukarki 3D. Produkcja może odbywać się również na skalę masową, dzięki czemu możne być szansą na usprawnienie produkcji przemysłowej.
Jak działa drukarka 3D?
Druk 3D w praktyce oznacza wykonanie trójwymiarowego, fizycznego produktu, będącego dokładnym odtworzeniem wzoru ze stworzonego wcześniej w procesie digitalizacji komputerowego modelu danego obiektu. To dokładnie odwzorowany przedmiot, który został precyzyjnie zeskanowany z zachowaniem parametrów i wprowadzony do systemu komputerowego. Przy wykorzystaniu drukarek o zaawansowanej technologii, możliwe jest drukowanie złożonych przedmiotów na skalę przemysłową. Rozwój technologiczny i wykorzystywanie nowych materiałów powodują ciągłą ewolucję technik druku 3D, dzięki czemu tak wyprodukowane obiekty są skonstruowane ze złożonych elementów i trwałych materiałów. Technologia addatywna, będąca sposobem wykorzystania części przy druku przestrzennym optymalizuję produkcję (która staje się bardziej elastyczna, szybsza i tańsza), nie dziwi więc, że staje się coraz bardziej pożądana przez producentów. Uniwersalność zastosowań wpływa na to, że może być wykorzystana w każdej branży.
Dzięki zastosowaniu drukarek przestrzennych możemy wytworzyć prototypy i elementy koncepcyjne (wraz z formami do ich wykonania), gotowe produkty z tworzywa sztucznego, przedmioty i elementy tych przedmiotów. W ograniczonej formie wytwarza się różnego rodzaju tkanki. Do druku używane są najczęściej tworzywa sztuczne, jednak w druku przemysłowym możliwe jest również zastosowanie metali, żywicy, gumy, betonu, piasku, papieru, a nawet cukru.
Przemysłowy druk 3D – szanse
Wykorzystanie drukowania przestrzennego tworzy duże możliwości i wydaje się być przyszłością masowej produkcji. Umożliwia wytwarzanie nowych elementów na dużą skalę, naprawianie specjalistycznych przedmiotów oraz ich przebudowę i ulepszenie przez wykorzystanie trwalszych materiałów. To zwiększenie wytrzymałości produktu i dostosowanie go do dokładnie sprecyzowanych potrzeb. Przy czym produkcja odbywa się dużo szybciej i niższym kosztem niż podczas standardowej fabrykacji. Wskazane korzyści powodują, że druk 3D staje się coraz częściej wybieraną alternatywą we wszystkich gałęziach przemysłu.