Zastosowanie drukarek 3D w przemyśle

W dobie rozwoju technologii, internetu i sztucznej inteligencji, również technika druku 3D zyskuje na wartości w zakresie zastosowania i wytwarzania. Jeszcze kilka lat temu trójwymiarowe procesy drukowania miały zastosowanie głównie przy tworzeniu prototypów, czy lekkich narzędzi. Dzisiaj pole zastosowań powiększyło się o motoryzację, przemysł militarny, inżynierię biomedyczną, modę, czy nawet kulinaria. Zatem maszyny do druku 3D, których celem było tworzenie prototypów, wchodzą w nowy świat i nowe możliwości rozwoju.

Druk 3D

Początku rozwoju drukowania w modelu 3D, doszukiwać możemy się już po II wojnie. Myśl przewodnia jest prosta: kształtowanie poprzez dodawanie materiału. Udało się to uzyskać, kiedy bazując na wirtualnej geometrii 3D, (która wcześniej zostaje zaprojektowana w systemie komputerowym), jako urzeczywistnienie modelu jawiącego się w myśli konstruktora, dodamy zmaterializowanie w postaci realnego przedmiotu. Techniki addytywne (tzw. przyrostowe) pozwalają na nadbudowywanie materiału budulcowego oraz łączenie wcześniej gotowych części projektu. Każdy model jest zaprojektowany i prowadzony poprzez numeryczne nakładanie warstw. Druk 3D jest o tyle fascynujący co i zaskakujący, gdyż drukować może, nie tylko materiały stałe, ale również ciecze (żywica) i proszek. Kolejną zaletą, która pozwala na dostosowanie drukarek do pracy w przemyśle to fakt, że wreszcie tworzenie nie przynosi ze sobą odpadów, przyspiesza czas produkcji oraz pozwala, aby drukarki pracowały przez 7 dni w tygodniu, przez 24 godziny na dobę. Z czasem szybkie prototypowanie zamieniło się na szybkie modelowanie.

Zastosowanie w przemyśle

Od lat w użyciu są produkty drukarek 3D. Spotkać je możemy w produkcji m.in. takich marek jak Adidas, Volvo, czy General Electrics. Najbardziej spektakularnym zastosowaniem jest użycie drukarek 3D w medycynie. I oprócz protez i implantów, musimy zdawać sobie sprawę, że wchodzimy tutaj w obszar tkanek, kości, skóry czy mięśni. Jest to o tyle interesujące, że w połączeniu z przyszłością wizja rozwoju druku do techniki 4D, może przynieść ze sobą wiedzę, jak stworzyć materiał, który przy zadanym impulsie, zmienia kształt, czy kolor tym samym dostosowując się na zapotrzebowania danej chwili.

Nie zapominajmy jednak o innym zastosowaniu przemyśle. Już dzisiaj możemy drukować czekoladowe i cukrowe dodatki. Armia również widzi perspektywę przenoszenia ze sobą magazynów, czyli takich właśnie drukarek, które wesprzą armię w pełni sprawną bronią, albo zaoszczędzą długie godziny transportu i możliwości popsucia się produktów spożywczych. Warto też pomyśleć o tendencji starzenia się społeczeństwa. Dzięki zastosowaniu technologii druku, możemy produkować pożywienie pełne niezbędnych wartości odżywczych, które będzie lekkostrawne. Niestety na chwilę obecną, nie jesteśmy w stanie wydrukować zamiennika mięsa, ale trwają już badania nad zamiennikiem dostarczającym odpowiednie ilości białka, gdzie docelowym wynikiem jest zupełna rezygnacja z hodowli zwierząt na ubój.

Perspektywy

Te przykłady, to tylko wycinek możliwości! Przedstawione wyżej zastosowania drukarek, mają na celu uświadomienie, że technologia przemysłowa to nie tylko pieniądze i zarobek, ale i możliwości dające lepsze życie, spełniające nawet najbardziej podstawowe potrzeby z piramidy Maslowa. Inną sprawą jest kwestia pozostająca do przemyślenia i uregulowania. Jest to zagadnienie związane z powszechnie znanymi „prawami autorskimi”. Wystarczy tutaj, zeskanować pożyczony produkt od znajomego i wydrukować go. Co zatem zostanie z jakością produktu, marką i wartością intelektualną. Jest to kwestia, która w pewnym momencie trzeba będzie rozważyć i prawnie uregulować.